Ribnica – Angleški nepremičninski trg je kljub upadu v zadnjem mesecu še obetaven. To želijo izkoristiti tudi v družbi Riko. »Angleški pokojninski sklad Igloo je izbral Riko in še štiri druga podjetja, da zanj gradimo hiše v Devonu in Londonu,« je povedal Janez Škrabec, direktor in solastnik Rika.
Riko je posel pridobil tudi zaradi hiš, ki jih je doslej postavil v Angliji. Največji njihov dozdajšnji projekt je posel v kraju Cotswolds blizu Londona. Tu bo Riko začel postavljati že 65. hišo iz slovenske smreke in sibirskega macesna, ki bo imela kar 850 kvadratnih metrov. Posel so začeli leta 2007, letos pa bodo tu postavili 11 hiš do tretje gradbene faze in z njimi ustvarili okoli štiri milijone evrov prihodka. Gre za prestižen projekt. Končne cene posamezne hiše se začnejo pri 1,2 milijona evrov in dosegajo tudi štiri milijone evrov. V idiličnem okolju, ki ga zaznamuje pet jezer, bodo na 65 hektarjih postavili okoli 130 hiš. Projekt povezuje znane oblikovalce in arhitekte – to so Yoo, Philippe Starck, Jade Jagger in Elle MacPherson. Hiše so izdelane v Riko Hišah, Riko pa pri poslu sodeluje še z drugimi slovenskimi podjetji. »Stavbno pohištvo naredijo v Marlesu, za kovinske ograje poskrbi Kovinarstvo Ožbolt, jeklene konstrukcije dobavlja Remos, za prevoz skrbi Peter Transport,« je povedal Janez Škrabec.
V Devonu 53 hiš, v Londonu 150
Igloo namerava v Devonu zgraditi 53 vrstnih tipskih hiš, velikih 150 kvadratnih metrov. V Londonu pa bo šlo za 150 samostoječih hiš. Njihovi prihodnji lastniki bodo izbrali, čigavo hišo, torej ali od Rika ali katerega drugega izmed štirih podjetjih, bodo imeli. »Za nas je to zelo velik potencial in trudimo se, da bi se prihodnji lastniki čim večkrat odločili za Riko. Zato pripravljamo ponudbe, kjer bi se jim približali tudi s čim bolj optimalno izbiro materialov. Prodaja in začetek gradnje hiš sta predvidena v prihodnji pomladi,« je pojasnil Škrabec.
Razlika s Slovenijo: v Angliji samo za znanega kupca
»V Sloveniji še vedno mnogo investitorjev meni, da je mogoče uspeti, tudi če ob začetku gradnje ni znano, kdo bo lastnik na novo izgrajene nepremičnine. Tako rekoč vsak teden dobivam razne ponudbe, da bi Riko sodeloval pri gradnjah luksuznih hiš na dobrih lokacijah, a investitorji še ne vedo, kdo bo njihov kupec. V Angliji je čisto drugače. Tu se mora na začetku vedeti, kdo bo kupil nepremičnino, ne gradi se za zalogo. Vrh vsega so tudi kupci zahtevni in želijo, da je hiša narejena po njihovi meri, ki je vnaprej ni mogoče predvideti. Je pa posel zahteven. Ne glede na to, da smo pri projektu The Lakes doslej postavili 65 hiš, se moramo za vsako novo, ki jo bomo zgradili, še vedno zelo bojevati. Izvajalec za vsako se išče prek razpisa in vsakič znova moramo dokazati, da ponujamo najboljše pogoje. Tu zgradimo okoli 70 odstotkov vseh hiš,« je pojasnil Škrabec.
Dobri obeti za nove posle v Cotswoldsu
Direktor družbe Coln Construction Roger Brennar pa je povedal: »Krizo, ki se je začela leta 2008, je angleški nepremičninski trg dobro prestal. Zlasti v Londonu so cene nepremičnin v zadnjih letih rasle, tudi drugi deli Anglije so temu sledili. Letos se je vrednost londonskih nepremičnin povišala za 17 odstotkov. To ni normalno in trg je julija upadel. A menim, da gre le za popravek cen. Trg je še vedno zelo obetaven in pričakujem nadaljnjo rast. Zdaj ga država sicer manj spodbuja. Še lani je vsakemu investitorju ponujala možnost ugodnega posojila v vrednosti 15 odstotkov nepremičnine. Tega zdaj ni več, pa tudi banke, ki so prej od prihodnjih lastnikov zahtevale le pet odstotkov lastnega kapitala, zdaj v povprečju hočejo, da je tega 20 odstotkov. Tudi precej bolj preverjajo, ali bo posojilojemalec posojilo sposoben vrniti – čeprav je nepremičninski trg cvetoč in kaže, da bomo tudi v okviru projekta The Lakes v Cotswoldsu prihodnje leto imeli dosti dela z novogradnjami.«
Tudi letos 150 milijonov evrov prihodkov
V družbi Riko s 50 zaposlenimi so lani prihodke povečali za tretjino, na 150 milijonov evrov, in ustvarili osem milijonov evrov čistega dobička. Kot kaže, jim bo letos ta rezultat uspelo ponoviti. »V prvem polletju smo imeli 80 milijonov evrov prihodkov. Uspeva nam, ker smo se pred leti odločili razpršiti našo inženirinško dejavnost. Pričakovali smo celo boljši rezultat, saj smo bili letos na razpisih v Sloveniji izbrani za izvajalca več projektov s področja okoljevarstva, žal pa država odlaša s podpisom pogodb in s tem ogroža pridobitev sredstev EU. Kot vse kaže, bomo vseeno do konca leta ustvarili 150 milijonov prihodkov, morda bomo načrt celo presegli,« je povedal Janez Škrabec. Glavnino prihodka bodo ustvarili s transformatorskimi postajami in postavitvijo hotela Kempinski v Belorusiji.
Vir: finance.si