Kar lepo število ne le tisih tistih, ki stavijo na vrednote NOB je prišlo prisluhniti spominskim zapisom 87 letnega, a čilega, iskrivega in zelo komunikativnega Frante o tem, kako je na Menini planini z izvrstno taktiko prelisičil XIV. SS divizijo. « Imeli smo pogum, hotenje in moralo. In uspeli za domovino, « je priljubljeni komadant svoje spomine obujalal v pogovoru v pogovoru z Jožetom Volfandom, urednikom knjige, ter z Jožetom Voznyjem, režiserjem, dramaturgom, bivšim televizijcem in predsednikom uprave Ustanove Franca Rozman Staneta.
Prebiti se z Menine, nič čakati! Takšno je bilo povelje 13. marca 1945. Komandant pri dvaindvajsetih letih, najmlajši v operativnem štabu dveh brigad je bil takrat Franc Sever Franta. Toda v grosupeljsko četo je vstopil že leta 1941, ko mu je bilo osemnajst let. Če je bil na Menini mlad komandant, pa je bil v resnici že med najstarejšimi partizani.
Zagotovo bi že takrat napisal v uvod h knjigi Past na Menini planini stavek, ki ga zdaj beremo: Če imaš brezmejno vero v sebe in svoj prav, boš zanesljivo zmagal. Tako čuti njegovo čisto partizansko srce. Narodnoosvobodilni borbi v zdajšnjih časih nekateri še kar naprej lepijo predvsem ali samo etikete, ki z njenim poslanstvom in zgodovino nimajo veliko skupnega. To kaže jasnina avtorjeve, komandantove vere v partizanski boj, v borce in občečloveške vrednote.
Po osvoboditvi po študiju je služboval kot načelnik lovske divizije na aerodormu Batajnica in postal komandant te zrakoplovne baze, nato je bil premeščen v Zagreb kot komandant zrakoplovne baze Pleso. Pred izstopom iz JA je bil pomočnik komandanta zrakoplovnega korpusa v Zagrebu. Kot polkovnik letalstva se je vpisal na ekonomsko fakulteto v Zagrebu, jo končal, nato pa je bil trinajst let generalni direktor Aerodroma Ljubljana Pula (Pulj). Upokojil se je kot direktor Inex Adrie Airways.
ZVOK: Franc Sever in njegovo mnenje
Vir: radiokrka.com
Partizanski komandant Franc Sever – Franta, letalski polkovnik JLA, ki se je ob koncu vojne pogajal tudi o predaji ustašev, je na RTV SLO 1, v nedeljo zvečer 14.04.2013, med drugim povedal, da so mu po vrnitvi iz študijev in bivanja v SZ, po končani 2. svetovni vojni, ob vrnitvi v Beograd, ko je povedal, kakšen režim in težko življenje ljudi je videl v SZ, najprej zabičali, da mora o tem molčati, saj mu je tudi Matija Maček visok komunistični funkcionar in vodja slovenske OZNE tudi dejal:
»Če bi to, kaj se dogaja in kako se živi v SZ, povedali ljudem, ne bi šel nihče v partizane!«
http://tvslo.si/predvajaj/intervju-franc-sever-franta/ava2.163832398/