Vsi se že veselimo velikonočnega ponedeljka, ki bo letos 9. aprila 2012. Večinoma že načrtujemo, kako bomo izkoristili podaljšani vikend, prav pa je, da osvežimo spomin, zakaj ravno nedelja oziroma ponedeljek in kaj se skriva za izrazom velika noč, ki nam vsako leto prinese prost dan.
Obložena velikonočna miza
Na velikonočni mizi ne smejo manjkati 4 ključne jedi:
- šunka ali drugi kos mesa predstavlja Kristusovo telo,
- hren predstavlja žeblje, s katerimi je bil Kristus pribit na križ,
- pirhi simbolizirajo kaplje Kristusove krvi pa tudi vstajenje, ponovno stvarjenje in upanje. Jajce simbolizira tudi zavetje in varnost,
- potica spominja na trnovo krono.
Da bo vaša velikonočna miza tudi lepo dekorirana, poskrbite za lepo pobarvane pirhe. Naj bodo letos kar se da naravni …
Pirhi – pobarvani naravno!
Pirhe lahko pobarvamo s povsem naravnimi barvami in jih okrasimo na številne izvirne načine. Pirhi so bili nekdaj namreč samo rdeče barve, a kljub temu v velikonočnih aranžmajih že vrsto let lahko najdemo pirhe vseh barv. Najpreprosteje jih pobarvamo s kupljenimi barvnimi praški, ki jih lahko pred veliko nočjo kupimo v vsaki trgovini, nič manj lepi pa niso tisti, ki jih pobarvamo z doma narejenimi barvami.
Navodila in postopek
1. Priprava jajčk
Lupina jajca vsebuje maščobe, ki preprečujejo barvilom, da bi se prijeli jajčne lupine. Zato jajca pred kuhanjem dobro operemo, lahko tudi z milnico. Barvilu, v katerem potem kuhamo jajca, dodajmo žlico kisa – pri kisu ne smemo pretiravati, saj ta topi jajčno lupino.
2. Dekoracija
Na umita jajca pritrdimo elastike v vseh možnih kombinacijah. Lahko si naberemo spomladanskega cvetja (trobentice, vijolice) ali izrežemo okraske iz papirja (alufolije) ter jih pritrdimo na jajca s pomočjo ženske »najlonke« ali česa podobnega.
Jajce previdno vložimo v nogavico, namestimo okrasek, čezenj previdno zategnemo nogavico in zavežemo z nitko. Odstrižemo preostanek nogavice in nadaljujemo z naslednjim jajcem.
3. Barve
Pripravljena okrašena jajca zložimo v veliko široko posodo v eni plasti in jih zalijemo z že kuhanim in ohlajenim, fino precejenim barvilom.
Pobarvanim jajcem po kuhanju odstranimo elastike in najlonke. Dobimo lepo pisane pirhe, ki jih obrišemo s papirnato brisačo, napojeno z oljem ali maslom. Po želji lahko nanje prilepimo še kako sličico.
Kako pobarvati pirhe na naraven način?
Rumena
- pomarančna ali limonina lupina
- korenje
- zmleta kumina
- kurkuma
- žafranika
Oranžna
- veliko suhe lupine rumene čebule
Rožnata
- sok rdeče pes
- brusnice
- maline
- rdeče grozdje
- šipek
- rdeči ribez
Rdeče rjava
- veliko suhe lupine rdeče čebule
Svetlo vijolične
- cvetovi vijolic
- sok rdeče grenivke
Modra
- špinačni listi
- listi kopriv
- listi kislice
Zelena
- borovnice
- sesekljani listi rdečega zelja – to barvilo deluje le hladno
Siva
- zdrobljena hrastova skorja