KDAJ PREMIKAMO URO?
Zadnjo nedeljo v marcu (ponoči za 60 minut naprej iz 2.ure na 3.uro) preidemo iz zimskega na poletni čas (27.3.2011, 25.3.2012…)
Zadnjo nedeljo v oktobru (ponoči za 60 minut nazaj iz 3.ure na 2.uro) preidemo iz poletnega na zimski čas (30.10.2011, 28.10.2012…)
V nedeljo bomo ob 2. uri zjutraj kazalce premaknili za eno uro naprej, torej na 3. uro, in tako prešli na standardni uradni čas po srednjeevropskem času. Premik je v Sloveniji v veljavi od leta 1982, ideja o premiku ure pa je nastala zaradi želje in potrebe po varčevanju z energijo.
Premik je v skladu z uredbo o določitvi obdobja poletnega časa, ki natančno določa način spreminjanja poletnega časa. Tako se poletni čas začne zadnjo nedeljo v marcu ob 2. uri po srednjeevropskem pasovnem času tako, da se premakne za 60 minut naprej in se čas ob 2. uri računa kot 3. ura.
Obdobje poletnega časa pa se konča zadnjo nedeljo v oktobru ob 3. uri po poletnem času tako, da se ura pomakne za 60 minut nazaj in se čas ob 3. uri računa kot 2. ura. Tako bomo na zimski čas nazaj prešli 30. oktobra.
Sicer pa so poletni čas prvi uvedli Nemci. To so storili med prvo svetovno vojno zaradi potrebe po varčevanju z energijo. Kmalu jim je sledila Velika Britanija in druge države. Ukrep se je spet uveljavil v času naftne krize v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. V Jugoslaviji je bil poletni čas v uporabi od leta 1982. Sicer pa poletni čas poznajo v približno 70 državah sveta, vendar premik ure ni usklajen. V Evropi uporabljajo poletni čas vse države razen Islandije.
Avtor ideje o premiku ure je ameriški izumitelj in državnik Benjamin Franklin, ki je leta 1784 v Pariškem žurnalu objavil esej o varčevanju z dnevno svetlobo, ki pa si je varčevanje zamislil na malce drugačen način, kot jo izvajamo danes. Franklin je namreč predlagal, da morajo ljudje prej leči spat in zato tudi prej vstati.
Vir: dnevnik.si in koledarjiinprazniki.blogspot.com