Ribnica

Spominska slovesnost na Mali gori ob 83-letnici TIGR-a

V nedeljo, 12. maja 2024  je pri kapelici Srca Jezusovega na Mali gori Združenje VSO in Društvo Slovenski TIGR priredilo slovesno obeležitev spomina na prvi spopad Slovencev po kapitulaciji Jugoslavije z okupatorjem. Sveto mašo sta darovala župnik Jože Stržaj iz Župnije Ljubljana – Podutik in prošt novomeške škofije dr. Janez Gril, govornika pa sta bila Vili Kovačič, predsednik Društva Slovenski TIGR – 13. maj in predsednik slovenske osamosvojitvene vlade in predsednik Združenja VSO Alojz Peterle.

Vili Kovačič je v nagovoru sprva poudaril, da je letošnja proslava drugačna od drugih in dosedanjih in to že po naslovu, ki se tokrat glasi: TIGR se vrača iz pregnanstva, in s podnaslovom vrnimo čast primorskim rodoljubom. Ponovno so želeli sporočiti javnosti, da TIGR ni samo Primorski, ampak je vseslovenski in je seveda celo Evropski, in si spričo tega zasluži veliko razširjenost, čeprav ga mnogi naši ljudje na levici skušajo reducirati in pomanjšati v lokalni, občinski okvir.

TIGR je slovenski in evropski fenomen
S sveto mašo in bogoslužjem so želeli sporočiti ljudem, da je tigrovstvo tako kot vsa Evropa utemeljena na krščanstvu in so bili duhovni temelji tigrovstva utemeljeni na krščansko socialnem gibanju. “Da pa TIGR ni samo primorski, ampak je vseslovenski in celo evropski fenomen je splošno znano in izhaja že iz dejstva, da je pred drugo svetovno vojno pred fašizmom deset tisoče Primorcev iskalo azil in dobilo življenjski prostor v matični domovini predvsem v območju Maribora in na Štajerskem – takrat sicer še v Jugoslaviji”, je povedal Vili Kovačič in dodal, da ima sicer aktualna državna oblast velikanske težave z narodovim spominom. V ta namen je pozval, da se na Trg republike postavi spomenik Tigrovcem na kraju, “kjer brezoblični delavci sledijo svojemu voditelju Edvardu Kardelju, ki je – to je treba jasno povedati, skupaj s Kidričem storil vse, da TIGR izgine iz narodovega spomina in po njuni zaslugi ni bil kolektivno sprejet v OF.”

Pozval je še kandidate za EU poslance, da se v EU parlamentu zavzamejo za postavitev spomenika prvemu antifašizmu v Evropi v središču EU, v Bruslju, “da bodo EU birokrati in politiki končno vedeli o čem govorijo in izvedeli, kako in kje je, ter zakaj je nastal antifašizem”.

“Žal izgleda, da je vse v tej deželi ukradeno”
V zaključku je ponovno poudaril, da bodo ponovno vložili v DZ že izdelan zakonski predlog, da 13. maj postane državni praznik – dela prost dan in pri tem pozval poslance, da predlog podprejo. “Zaključujem s pozdravom SFSN – smrt fašizmu, svoboda narodu, ki je izvorni Tigrovski pozdrav tako kot je pesem Bazovica izvorna Tigrovska himna zdaj pa je predelana v himno Vstala Primorska. Žal izgleda, da je vse v tej deželi ukradeno.”

“Tigr je bil eden, kot je eden slovenski narod. Slovenski zgodovini je prispeval najčistejši izraz domoljubja. Spadam med tistimi, ki ločim domoljubjem in oblastoljubjem. V drugi svetovni vojni smo doživeli oboje. Tigr se je bil pripravljen žrtvovati za narod, narod je bil z njim, duhovniki, delavci, učitelji, kmetje. Tigr je bil vsenarodni pojav, to ni bila skupina ljudi, ki bi imela posebne projekte, Tigr je bil pripravljen umirati za slovensko svobodo, kot so bili leta 91 pripravljeni teritorialci”, je povedal slavnostni govorec Lojze Peterle.  Spomnimo, na Mali gori pri Ribnici so se 13. maja 1941 člani TIGR Danilo Zelen, Ferdo Kravanja in Anton Majnik spopadli z okupatorji, pri čemer je bil ubit Danilo Zelen.

Vir: nova24.si

Komentiraj